We noticed that you may be viewing poland.4life.com from a different country. To get the best experience we suggest double checking that you're on the website closest to you.

Witamina C: czym jest, jakie przynosi korzyści, ile jej potrzebujemy oraz gdzie występuje

Witamina C: czym jest, jakie przynosi korzyści, ile jej potrzebujemy oraz gdzie występuje
Kopiuj adres URL

Autorstwa: 4Life Research

Data publikacji: Czerwiec 2024


Witaminy są niezbędne dla utrzymania zdrowia. Biorą one udział w setkach procesów zachodzących w organizmie, które są niezbędne do życia i optymalnego funkcjonowania organizmu.

Istnieje 13 niezbędnych witamin: witaminy A, C, D, E, K oraz witaminy z grupy B (tiamina, ryboflawina, niacyna, kwas pantotenowy, biotyna, B6, B12 oraz kwas foliowy). Są one określane mianem niezbędnych witamin, ponieważ muszą być dostarczane z pożywienia. Ludzki organizm nie jest w stanie samodzielnie wytwarzać niezbędnych witamin w wystarczających ilościach.

Najlepszym sposobem na dostarczenie witamin jest stosowanie dobrze zbilansowanej diety, bogatej w produkty pełnoziarniste, owoce, warzywa, chude białka i zdrowe tłuszcze. Suplementy są doskonałym sposobem na zaspokojenie codziennych potrzeb. Suplementy witaminowe występują w wielu postaciach, takich jak tabletki, kapsułki, kapsułki żelowe, żelki, proszek i płyn.

Klasyfikacja witamin

Mikroelementy

Witaminy są zaliczane do kategorii mikroelementów, ponieważ są potrzebne tylko w niewielkich ilościach. Jednak substancje te, pomimo niewielkiej ilości, w jakiej występują w organizmie, pełnią wiele ważnych funkcji mogących ulec szybkiemu zakłóceniu w przypadku niedoboru.

Przyjmowanie zbyt dużej ilości któregokolwiek z mikroelementów, witamin lub minerałów może również powodować problemy. Wynika to z wzajemnych interakcji między mikroelementami, ponieważ zbyt duża ilość jednego z nich może zakłócać wchłanianie lub prawidłowe działanie innego. I odwrotnie, dostarczanie odpowiednich ilości mikroskładników odżywczych może prowadzić do pozytywnych interakcji. Na przykład witamina D wspomaga wchłanianie wapnia z żywności w trakcie transportu przez przewód pokarmowy, a witamina C wspiera przyswajanie żelaza.

Związki organiczne

Witaminy są związkami organicznymi, które mogą ulec rozkładowi pod wpływem ciepła, powietrza lub kwasów. Może to utrudniać dostarczanie organizmowi witamin z pożywienia i suplementów w nienaruszonym stanie. Kontakt z powietrzem, gotowanie i przechowywanie mogą oddziaływać na strukturę chemiczną witamin, co powoduje, że zachowują się one inaczej w organizmie. Witaminy działające w odmienny sposób nie zapewniają już tych samych korzyści, co witaminy w swojej pierwotnej postaci. Dobrym sposobem na uniknięcie tego problemu jest regularne przyjmowanie pełnowartościowej lub minimalnie przetworzonej żywności.

Rozpuszczalne w wodzie a rozpuszczalne w tłuszczach

Witaminy są podzielone na kategorie zależnie od ich rozpuszczalności. Niektóre witaminy są rozpuszczalne w wodzie, a inne rozpuszczają się w tłuszczach.

Witaminy rozpuszczalne w wodzie występują w wilgotnej części pożywienia. Podczas trawienia pokarmów i suplementów witaminy te są uwalniane i wchłaniane bezpośrednio do krwiobiegu. Witaminy rozpuszczalne w wodzie z łatwością krążą w organizmie, ponieważ woda stanowi aż 60% naszego ciała.

Istnieje dziewięć witamin rozpuszczalnych w wodzie:

 1. Witamina B1 (tiamina)
 2. Witamina B2 (ryboflawina)
 3. Witamina B3 (niacyna)
 4. Witamina B5 (kwas pantotenowy)
 5. Witamina B6
 6. Witamina B7 (biotyna)
 7. Witamina B9
 8. Witamina B12 (kobalamina)
 9. Witamina C – o niej dowiemy się więcej nieco później!

Witaminy te pełnią wiele ważnych funkcji w organizmie. Do ich zadań należy:1

 • uwalnianie energii z przyjmowanych pokarmów,
 • wspomaganie procesu produkcji energii,
 • utrzymanie tkanek w dobrej kondycji,
 • budowanie białek i wspomaganie namnażania komórek,
 • wspieranie produkcji kolagenu.

Organem odpowiadającym za poziom witamin rozpuszczalnych w wodzie są nerki, a ewentualny nadmiar jest zwykle wydalany z moczem. Nie oznacza to, że organizm nie jest w stanie magazynować tych witamin – tak naprawdę witamina B12 może być przechowywana w wątrobie nawet przez kilka lat. Dla bezpieczeństwa najlepiej jest unikać przyjmowania dużych dawek witamin rozpuszczalnych w wodzie.

Witaminy rozpuszczalne w tłuszczach są obecne w wielu różnych pokarmach pochodzenia roślinnego i zwierzęcego. W przeciwieństwie do witamin rozpuszczalnych w wodzie są one wchłaniane przez naczynia limfatyczne przed przedostaniem się do krwiobiegu. Zasadniczo witaminy rozpuszczalne w tłuszczach muszą połączyć się z białkami transportowymi, aby móc przemieszczać się w organizmie.

Istnieją cztery witaminy rozpuszczalne w tłuszczach:

 1. Witamina A
 2. Witamina D
 3. Witamina E
 4. Witamina K

Wykonują one wiele kluczowych zadań, takich jak:1

 • budowa kości,
 • ochrona wzroku,
 • ochrona przed szkodliwymi wolnymi rodnikami,
 • wspieranie prawidłowego funkcjonowania płuc, przewodu pokarmowego i układu nerwowego.

Witaminy rozpuszczalne w tłuszczach są przechowywane w organizmie w tkankach tłuszczowych i wątrobie. Oznacza to, że spożywanie ich w dużych ilościach wiąże się z wysokim ryzykiem zatrucia. Aby uniknąć potencjalnych problemów zdrowotnych, należy przestrzegać zalecanego dziennego spożycia każdej z tych substancji odżywczych.

Wyróżniony składnik odżywczy: Witamina C

Witamina C, zwana również kwasem askorbinowym, to witamina rozpuszczalna w wodzie, która zapewnia organizmowi wsparcie na wiele sposobów. Jest niezbędna do rozwoju i regeneracji tkanek, w szczególności do produkcji kolagenu (białka potrzebnego do produkcji skóry, ścięgien, więzadeł i naczyń krwionośnych), tworzenia tkanki bliznowatej oraz naprawy i wspomagania tkanki chrzęstnej, kości oraz zębów.3 Udowodniono również, że witamina C pomaga w utrzymaniu prawidłowego funkcjonowania układu odpornościowego.

 • Pobudza produkcję białych krwinek, fagocytów i limfocytów, wspomagając ich funkcjonowanie oraz zwiększając ich skuteczność;
 • Pomaga wzmocnić system obronny skóry;
 • Może również pozytywnie wpływać na gojenie ran.

Witamina C jest przeciwutleniaczem, dzięki czemu zapewnia ochronę przed szkodliwymi wolnymi rodnikami i wspiera naturalny system obronny organizmu.2 Uważa się, że witamina C wspiera organizm poprzez minimalizację stresu oksydacyjnego w ośrodkowym układzie nerwowym z uwagi na swoje działanie antyoksydacyjne.2 Wykazano również, że zwiększa wchłanianie żelaza.3 Witamina C zatrzymuje żelazo niehemowe występujące w pokarmach roślinnych i przechowuje je w łatwej do wchłonięcia postaci.

Zalecenia dotyczące witaminy C

Według amerykańskich Narodowych Instytutów Zdrowia (NIH) zdrowe osoby dorosłe potrzebują 75–90 mg witaminy C dziennie.4 Najlepszymi źródłami witaminy C są zielona papryka, brokuły, owoce cytrusowe, truskawki, melony, pomidory, surowa kapusta i warzywa liściaste. Jak wspomniano wcześniej, witaminy są związkami organicznymi, które łatwo ulegają rozkładowi. Utrata witaminy C jest najczęściej spowodowana długotrwałym przechowywaniem żywności, gotowaniem jej w dużej ilości wody i narażeniem na działanie wysokich temperatur.

Witamina C jest niekiedy dodawana do produktów spożywczych, takich jak płatki śniadaniowe. Jest ona również dostępna jako suplement diety, zwykle w postaci kapsułek i tabletek do żucia. Większość osób może uzyskać wystarczającą ilość witaminy C z diety, lecz niedobory mogą występować u osób, które:

 • palą,
 • cierpią na schorzenia przewodu pokarmowego,
 • chorują na niektóre nowotwory,
 • jedzą mało owoców i warzyw.

NIH zaleca osobom palącym przyjmowanie dodatkowych 35 mg dzienni. Przyjmowanie suplementu multiwitaminowego lub zawierającego witaminę C może być również korzystne dla osób, których dieta jest uboga w owoce i warzywa. Pamiętaj, aby zawsze zasięgnąć porady lekarza przed rozpoczęciem przyjmowania suplementu, aby uniknąć potencjalnych negatywnych skutków dla zdrowia.

Suplementy diety 4Life z witaminą C

4Life oferuje szeroką gamę suplementów zawierających witaminę C. Oto kilka naszych bestsellerów:

Źródła: (w języku angielskim)

1. https://www.helpguide.org/harvard/vitamins-and-minerals.htm

2. https://medlineplus.gov/ency/article/002404.htm

3. https://www.healthline.com/nutrition/increase-iron-absorption#TOC_TITLE_HDR_4

4. https://ods.od.nih.gov/factsheets/VitaminC-HealthProfessional/

* Prezentowane produkty nie są przeznaczone do diagnozowania lub leczenia chorób ani zapobiegania im.

** Linki do zewnętrznych stron internetowych zamieszczane w postach na blogu 4Life są podawane wyłącznie dla wygody czytelników, którzy mogą uznać je za interesujące. 4Life nie popiera tych stron internetowych ani nie gwarantuje dokładności żadnych informacji dostępnych na tych witrynach zewnętrznych.