We noticed that you may be viewing poland.4life.com from a different country. To get the best experience we suggest double checking that you're on the website closest to you.

PRZECIWUTLENIACZE: Wspaniali sprzymierzeńcy w walce ze starzeniem

PRZECIWUTLENIACZE: Wspaniali sprzymierzeńcy w walce ze starzeniem
Kopiuj adres URL

Przeciwutleniacze odgrywają ważną rolę w dbaniu o zdrowie. Jednak szalone tempo codziennego życia sprawia, że nie zawsze jesteśmy w stanie przyjmować je w odpowiedniej ilości wraz z pożywieniem. Ograniczony czas, jakim dysponujemy, dzielimy między pracę, dom, rodzinę, znajomych i sport. Pogodzenie codziennych obowiązków, planów oraz ciągłej krzątaniny nie jest łatwe i może powodować duży stres: właśnie ten cieszący się ponurą sławą, szkodliwy „stres”.

Ale czy stres jest naprawdę taki zły?

Światowa Organizacja Zdrowia definiuje stres jako „szereg reakcji fizjologicznych przygotowujących organizm do działania”. Stres to biologiczny mechanizm ostrzegawczy niezbędny do przetrwania.

Stres, jako taki, jest potrzebny. Problem pojawia się jednak, gdy jest go za dużo.

Organizm reaguje na stres na wiele różnych sposobów: bólem mięśni, bólem pleców, problemami żołądkowymi i zaburzeniami snu.

Nasz organizm wytwarza znienawidzone „wolne rodniki”.

Wolne rodniki to substancje, które powstają w naszych organizmach samoistnie w procesie oddychania. Gdy są produkowane w nadmiarze i nie są kompensowane przez wewnętrzne mechanizmy, mogą powodować zmiany w organizmie. Jedną z nich jest starzenie się komórek.

Jednym z celów, dla których dietetycy proponują nam różne zalecenia, jest codzienne dostarczanie organizmowi przeciwutleniaczy wraz z posiłkami.

Najważniejszymi przeciwutleniaczami dostarczanymi z pożywieniem są witaminy, minerały oraz występujące w roślinach substancje nazywane fitozwiązkami lub fitoskładnikami.

Do najważniejszych witamin należą witaminy A, C i E. Spośród minerałów najistotniejsze są selen, cynk i miedź. Spośród fitoskładników najbardziej znane są resweratrol, likopen i luteina.

Narażenie na dym tytoniowy, stres i zanieczyszczone powietrze sprawia, że nasze organizmy produkują jeszcze więcej wolnych rodników, niezależnie od tego, czy jesteśmy tego świadomi czy nie. Z drugiej strony przyjmujemy mniej przeciwutleniaczy i nie spożywamy wystarczającej ilości owoców, świeżych warzyw i produktów pełnowartościowych.

Jak możemy codziennie dostarczać organizmowi przeciwutleniaczy wraz z pożywieniem?

  • Jedząc każdego dnia owoce i warzywa na śniadanie, w formie przekąski lub sałatki, z jogurtem, koktajlem lub smoothie.
  • Dbając o różnokolorową zawartość naszego talerza, czyli dodając do niego fioletowe, czerwone, pomarańczowe, zielone lub białe owoce oraz warzywa. Im więcej kolorów, tym więcej składników odżywczych!
  • Przyjmując codziennie suplementy zawierające przeciwutleniacze, takie jak Riovida i Riovida Burst. Zawarte w nich składniki stanowią połączenie pięciu soków owocowych: z jabłek, borówek, winogron, granatu i czarnego bzu.

Riovida i Riovida Burst zawierają także witaminę C. Witamina C pomaga chronić komórki przed uszkodzeniami oksydacyjnymi oraz zmniejsza poziom zmęczenia i znużenia. Ponadto jest wspaniałym sprzymierzeńcem wspomagającym prawidłowe funkcjonowanie układu odpornościowego.