We noticed that you may be viewing poland.4life.com from a different country. To get the best experience we suggest double checking that you're on the website closest to you.

Jak z pomocą suplementów diety osiągać lepsze wyniki sportowe

Jak z pomocą suplementów diety osiągać lepsze wyniki sportowe
Kopiuj adres URL

Napisane przez: Marian Alonso-Cortés (dietetyk-odżywiciel)


Gdy trenujemy lub uprawiamy sport i stawiamy sobie konkretne cele, takie jak poprawa czasu, udział w biegu lub uzyskanie wyższego poziomu w danej dyscyplinie, musimy zwrócić uwagę na trzy kluczowe elementy: trening, dietę i odpoczynek (regenerację).

Które składniki odżywcze i suplementy diety są niezbędne do osiągania lepszych wyników sportowych?

Gdy trenujemy, przychodzi taki moment, kiedy do dalszego rozwoju potrzebujemy pomocy profesjonalisty, który zoptymalizuje nasz plan treningu, częstotliwość i czas trwania sesji treningowych itd.

Ale dieta i suplementy diety również mogą pomóc w osiąganiu lepszych wyników w sporcie z kilku powodów:

1. Aby nasz organizm pracował na pełnych obrotach, potrzebujemy solidnej bazy składników odżywczych. Takich jak na przykład:

 • Wapń i magnez: pomagają w utrzymaniu zdrowych kości oraz przyczyniają się do prawidłowego funkcjonowania mięśni.
 • Żelazo: pomaga zmniejszyć uczucie zmęczenia i znużenia.
 • Witamina C: pomaga w prawidłowym funkcjonowaniu układu odpornościowego oraz układu nerwowego, a także chroni komórki przed stresem oksydacyjnym.
 • Witaminy B1, B2, B6 i B12: wspomagają prawidłowy metabolizm energetyczny oraz prawidłowe funkcjonowanie centralnego układu nerwowego.

2. Poza niezbędnymi składnikami odżywczymi wzmacniająco na nasze zdrowie wpływają również inne substancje:

 • Aminokwasy, takie jak glutamina i L-arginina, które wzmacniają system antyoksydacyjny, stymulują produkcję energii w komórkach oraz pomagają w utrzymaniu masy mięśniowej.
 • Glukozamina, chrząstka bydlęca oraz rośliny takie jak kadzidłowiec indyjski, które pomagają w utrzymaniu zdrowych stawów, kości i mięśni.

Co jeść przed ćwiczeniami – trzy ważne wskazówki

Czasami gdy zaczynamy ćwiczyć, nie ma nikogo, kto by nam wyjaśnił, jak przygotować organizm do treningu – oczywiście poza rozgrzewką i rozciąganiem ciała, co pomaga aktywować mięśnie i stawy. Ale żeby maksymalnie zwiększyć efektywność ćwiczeń, organizm trzeba „gimnastykować” także wewnątrz, na przykład dostarczając mu odpowiedni pokarm i składniki odżywcze.

 • Przed ćwiczeniami
 • Zastosuj te trzy ważne wskazówki, aby dobrze przygotować się do ćwiczeń:

  1. Bezpośrednio przed ćwiczeniami staraj się unikać spożywania żywności ciężkostrawnej, np. o dużej zawartości tłuszczu lub bardzo pikantnej.
  2. Nie powinniśmy nadmiernie obciążać układu pokarmowego, ponieważ organizm musi kontrolować wiele różnych funkcji takich jak oddychanie, prawidłowe krążenie krwi itp.
  3. Na tym etapie bardzo istotne jest dbanie o odpowiednią ilość przyjmowanych płynów. W poprawie koncentracji mogą też pomóc substancje takie jak kofeina.

  Podczas treningu lub zawodów nasze zapasy energii (glikogen) ulegają wyczerpaniu, co ma niekorzystny wpływ na stan włókien mięśniowych. Dlatego bardzo ważne jest uzupełnianie wszystkich potrzebnych składników odżywczych, aby organizm mógł wrócić do stanu równowagi. Skorzystaj z poniższych trzech wskazówek po treningu lub ćwiczeniach:

  • Po ćwiczeniach
  1. Kluczowe znaczenie dla regeneracji ma pierwsza godzina bezpośrednio po ćwiczeniach. Trzeba zadbać o odpowiednie nawodnienie.
  2. Sportowcy lubią lekkostrawne, łatwo przyswajalne koktajle proteinowe o dużej wartości biologicznej, ponieważ po ćwiczeniach zwykle wolą coś wypić niż zjeść.
  3. Po powrocie do domu koniecznie dobrze odpocznij i zjedz zdrową żywność o niskiej zawartości tłuszczu i bogatą w białka, pamiętając również o węglowodanach i najważniejszych składnikach odżywczych, a następnego dnia Twój organizm będzie w optymalnej kondycji i gotowy stawić czoła kolejnym wyzwaniom.

  Program stosowania suplementów diety dla sportowców

  • 4Life proponuje stosowanie poniższego programu suplementacji dla sportowców:

  Chcesz uzyskać maksimum korzyści z transformacji ciała? W skład gamy 4Life Transform wchodzą produkty i rozwiązania, które pomogą Ci osiągnąć, a nawet przekroczyć założone cele.

  Jeśli chcesz poznać inne produkty z oferty The Immune System Company, przejrzyj kompleksowe informacje produktowe w sekcji Kupuj na stronie internetowej firmy 4Life.

  Popularne powiedzenie w zdrowym ciele zdrowy duch można rozumieć tak, że zdrowy umysł pomaga utrzymać w równowadze ciało, ale może też oznaczać coś odwrotnego: że ćwiczenia zdecydowanie poprawiają nasze samopoczucie psychicznie oraz nastrój.

  Dlatego w 4Life zachęcamy Cię, by wpisać ćwiczenia na listę codziennych „rzeczy do zrobienia” i cieszyć się wszystkimi korzyściami, jakie można dzięki temu uzyskać zarówno dla zdrowia fizycznego jak i psychicznego.

  (*) Adaptogeny to naturalne substancje roślinne, które regulują funkcje organizmu oraz wzmacniają układy osłabione przez stres. Definicja Hiszpańskiego Towarzystwa Fitoterapii (SEFIT).