We noticed that you may be viewing poland.4life.com from a different country. To get the best experience we suggest double checking that you're on the website closest to you.

Metabolizm: winny czy niewinny?

Metabolizm: winny czy niewinny?
Kopiuj adres URL

Napisane przez: Marian Alonso-Cortés (dietetyk-odżywiciel)


Metabolizm od zawsze stanowił przedmiot wzmożonego zainteresowania. To trudne do rozszyfrowania pojęcie prowokuje do wielu pytań i stwierdzeń, jak na przykład:

„Mój metabolizm się zmienił”

„To wszystko wina mojego metabolizmu”

„Czy mogę zmienić mój metabolizm?”

Czym jest metabolizm i dlaczego warto wiedzieć, jaką rolę odgrywa w organizmie?

Metabolizmem nazywamy wszystkie reakcje chemiczne przekształcające pożywienie i składniki pokarmowe w naszym organizmie.

A zatem metabolizm jest pewnym procesem:

1. Pokarm, który spożywamy, jest przekształcany w składniki odżywcze.

2. Składniki odżywcze są wchłaniane przez nasz organizm.

3. Składniki są rozprowadzane w organizmie, aby mogły realizować swoje zadania.

Jednym z najważniejszych zadań składników odżywczych jest dostarczanie organizmowi energii (kalorii), a sposób, w jaki ją wykorzystujemy, ma niezwykle istotne znaczenie dla utrzymania prawidłowej wagi.

Na pierwszy rzut oka jest to prosty proces:

Jeśli organizm „konsumuje” więcej energii (kalorii) niż zużywa, akumuluje ją i przybieramy na wadze.

Jeśli „konsumuje” mniej energii (kalorii) niż zużywa, musimy korzystać ze zmagazynowanej energii i tracimy kilogramy.

Jeśli „konsumuje” tyle samo energii (kalorii) co zużywa, masa ciała się nie zmienia.

Jednak nie zawsze wszystko przebiega według tych zasad, ponieważ na cały proces w istotny sposób mogą wpływać inne czynniki: wiek, przyjmowane leki, problemy z wchłanianiem pokarmów, zmiany hormonalne itp.

Tarczyca, hormony tarczycy i ich rola w regulacji metabolizmu

Do regulacji metabolizmu nasz organizm wykorzystuje rozbudowany układ, w którym kluczową rolę odgrywają różne, bardzo ważne czynniki:

Z jednej strony mamy szereg hormonów wytwarzanych przez gruczoł tarczowy, a z drugiej trzustkę, która między innymi pomaga kontrolować tempo i kierunek metabolizmu.

Kluczową rolę w regulacji metabolizmu odgrywa tarczyca. Gruczoł ten znajduje się w szyi i odpowiada za wytwarzanie
hormonów tarczycy.

Ale dlaczego prawidłowe funkcjonowanie tarczycy jest tak ważne?

Musimy pamiętać, że jeśli gruczoł tarczowy produkuje odpowiednią ilość hormonów i hormony tarczycy działają prawidłowo, organizm efektywniej zużywa energię.

Widzimy więc, że funkcjonowanie tarczycy jest bezpośrednio związane z poziomami energii i kontrolowaniem wagi.


Jak dbać o prawidłowy przebieg metabolizmu?

Aby pomóc zachować odpowiednią równowagę między poziomem energii a masą ciała, w 4Life rekomendujemy zdrowy styl życia, który można prowadzić w oparciu o dwa ważne fundamenty:

  • Zbilansowana dieta: dostosowana do naszych specyficznych potrzeb i poziomu aktywności; powinna być uboga w tłuszcze, cukier i alkohol.
  • Aktywność fizyczna: musimy ruszać się każdego dnia podczas naszych zajęć, spacerować, używać roweru zamiast samochodu (gdy to tylko możliwe), wchodzić po schodach i uprawiać ulubione dyscypliny sportu.

Jednak stosując odpowiednią dietę i suplementy, możemy dostarczyć organizmowi dodatkowych składników odżywczych i substancji, aby wspomagać metabolizm.

Chcesz wiedzieć, które składniki wspomagają prawidłowe funkcjonowanie tarczycy? Poznaj bliżej selen i jod.


- Selen pomaga chronić komórki przed uszkodzeniami oksydacyjnymi oraz przyczynia się do prawidłowego funkcjonowania tarczycy.
- Jod, razem z selenem, pomagają utrzymać prawidłową produkcję hormonów tarczycy, a ponadto sam jod wspomaga prawidłowy metabolizm energetyczny.

Właśnie dlatego firma 4Life opracowała suplement diety Transfer Factor Metabolite™. Poza selenem i jodem zawiera on ekstrakty z owoców o właściwościach antyoksydacyjnych: winogron, granatu, borówki czarnej, grejpfruta, aronii i liści drzewa oliwnego. Dzięki temu otrzymujesz potężny zastrzyk energii!

Wiemy jednak, że niektóre produkty oferują jeszcze więcej korzyści, gdy są stosowane razem, dlatego 4Life Energy Go Stix stanowi dobre uzupełnienie 4Life Transfer Factor Metabolite w szczególnych sytuacjach, w których organizm może być zmuszony do maksymalnego wysiłku (fizycznego i psychicznego): zawiera specjalne składniki takie jak żeń-szeń, guarana, pieprzyca peruwiańska, yerba mate, zielona herbata i różeniec górski.

Ponadto 4Life Energy Go Stix™ Tropical zawiera składniki takie jak chrom, który wspomaga prawidłowy metabolizm makroskładników odżywczych oraz przyczynia się do utrzymania prawidłowego poziomu glukozy we krwi.