Czy chcesz opuścić tę stronę i przejść do części korporacyjnej 4life.com?
Czy chcesz opuścić tę stronę i przejść do części korporacyjnej 4life.com?
Międzynarodowa Organizacja Pracy (International Labour Organisation, ILO) definiuje stres jako fizyczną i emocjonalną reakcję organizmu na szkody spowodowane różnicą pomiędzy postrzeganymi wymaganiami a postrzeganymi zasobami i zdolnościami danej osoby do radzenia sobie z tymi wymaganiami. Stres można też rozumieć jako „przeciążenie organizmu w danym momencie”. To normalne, że w pewnych chwilach czujemy się przeciążeni pracą, problemami finansowymi, chorobą, stratą bliskiej osoby bądź innymi zmartwieniami.
Stres ma wiele podłoży. Najczęstszymi objawami stresu są zdenerwowanie, zaburzenia snu, bóle głowy, zaburzenia pracy układu pokarmowego i trawiennego, napięcie mięśni, skurcze i zaburzenia tętna. Kluczem do sukcesu jest poznanie sposobów radzenia sobie ze stresem.
Pierwszym, niezwykle ważnym krokiem jest poznanie przyczyn swojego stresu.
Dla jednych jest to spóźnienie się na pociąg bądź ważne spotkanie w pracy. Inni odczuwają stres, gdy mają wrażenie, że zbyt mało pracy włożyli w zaplanowanie ważnego wydarzenia lub gdy spodziewają się, że stanie się coś złego. Każda przyczyna wymaga odmiennego rozwiązania. Jeśli stresujesz się spóźnieniem na pociąg, spróbuj dotrzeć na dworzec 15 minut wcześniej. A jeśli stresuje Cię spotkanie, spróbuj najpierw dokładnie przygotować się do niego. Natomiast negatywne myśli najlepiej zwalczać specjalnymi technikami.
Zdrowa, zrównoważona dieta – uboga w tłuszcz i cukier – to jeden z filarów zdrowia fizycznego i mentalnego. Warto unikać produktów i napojów stymulujących oraz ograniczyć alkohol. Lekkie posiłki sprzyjają trawieniu, sprawiają, że czujemy się mniej „wzdęci” i mamy więcej energii. Warto też nauczyć się rozpoznawać, kiedy zaspokoiło się głód, i przestawać wtedy jeść. Samokontrola podczas posiłków to kolejny temat, nad którym trzeba popracować.
Co warto jeść w chwilach stresu:
Jeśli w naszej diecie zwykle brakuje wymienionych produktów, które pomagają w chwilach stresu, brakujące składniki odżywcze można uzupełnić z pomocą suplementów diety.
Jest wiele sposobów na zwiększenie aktywności fizycznej. Można zapisać się na siłownię, biegać po kilka kilometrów, korzystać ze schodów zamiast windy lub jeździć do pracy rowerem. Wybór jest tak duży, że łatwo znaleźć coś dopasowanego do indywidualnych preferencji i trybu życia.
Co robisz, żeby się zrelaksować i zresetować? To może być czytanie, słuchanie muzyki, spacer w parku lub gotowanie. Każdy z nas powinien znaleźć rzeczy, które nam sprawiają przyjemność. A następnie, co znacznie trudniejsze, zarezerwować sobie na nie czas.
Niezależnie od rodzaju stresu (przewlekły, spowodowany pracą lub traumą) masz do dyspozycji szereg narzędzi, aby mu zapobiegać lub sobie z nim radzić. Kluczem do walki ze stresem jest określenie jego przyczyn.
Jest wiele sposobów na walkę ze stresem – zdrowe odżywianie, suplementy diety, odpowiednia ilość odpoczynku, regeneracyjny sen czy aktywność fizyczna. To wszystko warto też dodatkowo wzmocnić pozytywnym nastawieniem.
* Rośliny z substancjami regulującymi funkcjonowanie organizmu i wzmacniające organy i układy, na które stres wpływa. Definicja Hiszpańskiego Towarzystwa Fitoterapii (SEFIT).
Próbujesz przejrzeć stronę MyShop. Wyloguj się, aby zobaczyć tę stronę.