We noticed that you may be viewing poland.4life.com from a different country. To get the best experience we suggest double checking that you're on the website closest to you.

Jak zwiększyć produktywność

Jak zwiększyć produktywność
Kopiuj adres URL

Żyjąc w określonym kręgu kulturowym, przyzwyczailiśmy się, że musimy być zawsze produktywni we wszystkim, co robimy: pracując, uprawiając sport, wykonując prace domowe, spędzając czas z rodziną oraz w każdej innej dziedzinie naszego życia.

Ale co to jest produktywność?

Według definicji produktywność to zdolność do wytwarzania, bycia użytecznym lub przydatnym. Ogólnie można powiedzieć, że produktywność to zdolność do efektywnego wykonywania każdej czynności, której się podejmujemy.

Ale uwaga! Zwiększanie produktywności nie polega na wydłużaniu godzin pracy. Musimy mądrze gospodarować energią, którą zużywamy na różnego rodzaju czynności, a przede wszystkim mieć świadomość, że aby zwiększyć produktywność, musimy zapewnić naszemu umysłowi i ciału odpowiedni odpoczynek każdego dnia.

Wskazówki, jak być bardziej produktywnym

Na produktywność ma wpływ szereg czynników, np. nasz wiek, wykonywana aktywność, a nawet nasza osobowość. Ogólnie rzecz biorąc, istnieją jednak pewne wskazówki pozwalające zwiększyć produktywność:

· planowanie dnia
· nauka samoorganizacji
· wyznaczanie sobie celów
· koncentrowanie się tylko na kilku zadaniach
· dbanie o prządek
· wykonywanie ćwiczeń zwiększających produktywność

Istnieją również inne czynniki związane z naszymi nawykami, które bezpośrednio wpływają na wydajność:

· dbanie o odpowiedni poziom energii fizycznej i psychicznej
· robienie krótkich przerw między kolejnymi zadaniami
· wysypianie się
· zdrowe odżywianie się
· podejmowanie aktywności fizycznej
· dobre nastawienie i pozytywne myślenie

Odżywianie się a produktywność

Poprawa produktywności jest uzależniona od kilku czynników. Wiemy już, że jednym z nich jest zdrowa dieta, a zatem przyjrzymy się składnikom, które mogą mieć zasadnicze znaczenie dla zwiększenia osobistej produktywności:

Witaminy z grupy B

Niektóre witaminy B complex (witamina B6, witamina B12 i biotyna) przyczyniają się do prawidłowego metabolizmu energetycznego, czyli do pozyskiwania energii z pożywienia.

Magnez wspiera prawidłowe funkcjonowanie układu nerwowego oraz zmniejsza uczucie zmęczenia i znużenia.

Kwasy tłuszczowe omega-3

Kwas dokozaheksaenowy (DHA) pomaga w utrzymaniu prawidłowego funkcjonowania mózgu*.

Niektóre substancje roślinne

Pozytywny wpływ na produktywność mogą mieć również niektóre substancje roślinne:

Adaptogeny(1): naturalne substancje roślinne, które regulują funkcje organizmu oraz wzmacniają układy osłabione przez stres. Zaliczają się do nich na przykład: wyciąg z korzenia leuzei krokoszowatej (Rhaponticum carthamoides), ekstrakt z cytryńca chińskiego (Schisandra chinensis), ekstrakt ze śpioszyna lekarskiego (Withania somnífera), różeniec górski (Rhodiola rosea) itd.
Ekstrakt z bakopy drobnolistnej (Bacopa monnieri (L.) Pennell) może przyczyniać się do poprawy koncentracji i pamięci(2), a ekstrakt z liści miłorzębu dwuklapowego (Ginkgo biloba L.) pomaga w utrzymaniu prawidłowych funkcji poznawczych(3).
• Badania wykazały, że niektóre bioaktywne składniki ekstraktu z owsa zwyczajnego (Avena sativa), takie jak flawonoidy i saponiny, przyczyniają się do poprawy zdolności poznawczych(4).

A zatem czy możemy zwiększyć produktywność?

Nie ulega wątpliwości, że jeśli chcemy mieć wystarczająco dużo czasu na wszystko – dla rodziny, przyjaciół, ulubione zajęcia w czasie wolnym oraz pracę – musimy być bardziej wydajni.

Planowanie, organizacja, kontrolowanie stresu i zdrowe nawyki, takie jak zbilansowana dieta, to dostępne dla wszystkich narzędzia, które pomogą dać z siebie 100%.


1) Definicja Hiszpańskiego Towarzystwa Fitoterapii (SEFIT)
(2) EFSA-Q-2008-4701 – ID 3986
(3) EFSA-Q-2008-4487 – ID 3768
(4) Kennedy DO, Jackson PA, Forster J, Khan J, Grothe T, Perrinjaquet-Moccetti T, Haskell-Ramsay CF. Acute effects of a wild green-oat (Avena sativa) extract on cognitive function in middle-aged adults: A double-blind, placebo-controlled, within-subjects trial. Nutr Neurosci. 2017 Feb;20(2):135-151. doi: 10.1080/1028415X.2015.1101304. Epub 2015 Nov 30. PMID: 26618715.

*Korzystny efekt uzyskuje się przy dziennym spożyciu 250 mg DHA.