Blog 4Life Nauka, Sukces, Dobroczynność, Satysfakcja

Jak korzystać z uroków lata

Jak korzystać z uroków lata

Gdy zaczyna się lato, cieszymy się dłuższymi dniami i zastanawiamy, jak najlepiej wykorzystać każdą chwilę. Letnie posiłki w plenerze, spacery nad morzem i orzeźwiające kąpiele w basenie. Lato to okres, w którym spędzamy więcej czasu z rodziną i przyjaciółmi, wypoczywamy i możemy znaleźć kilka chwil dla siebie.

Ale w najbardziej gorącej porze roku powinniśmy również pamiętać o zdrowiu. Zbyt wysoka temperatura i długie przebywanie na słońcu mogą mieć niekorzystny wpływ na naszą skórę, oczy, ciśnienie krwi i witalność.

Jak dbać o zdrowie latem:

 1. NAWADNIAJ ORGANIZM

Musimy pić mnóstwo wody i innych płynów, nawet jeśli nie odczuwamy pragnienia. Zwłaszcza jeśli w letnie miesiące często ćwiczymy lub uprawiamy sport w plenerze. Picie co najmniej dwóch litrów wody dziennie pomaga w utrzymaniu prawidłowych funkcji fizycznych i poznawczych1. Nie powinniśmy też pić zbyt dużo alkoholu i słodkich napojów, ponieważ mogą one powodować większą utratę płynów.

 1. KONTROLUJ POZIOM WOLNYCH RODNIKÓW

Wystawiony podczas letnich wakacji na słońce organizm produkuje więcej wolnych rodników. Mogą one niekorzystnie oddziaływać na różne części ciała, na przykład skórę i oczy.

 • Chroń skórę

Krem do opalania skutecznie chroni skórę przed promieniami słońca przez cały rok, ale najbardziej latem. Podczas stosowania kremu z filtrem słonecznym powinniśmy pamiętać o kilku ważnych kwestiach:

 • Wybierz krem najbardziej odpowiedni do Twojego typu skóry i wieku.

 • Nakładaj go ponownie w ciągu dnia.

 • Wmasuj go w skórę i stosuj na całym ciele. Nie zapominaj o najbardziej odsłoniętych miejscach, takich jak policzki, plecy, ramiona i grzbiety stóp.

Musisz także pamiętać o spożywaniu składników odżywczych o właściwościach antyoksydacyjnych, takich jak witamina A lub witaminy z grupy B (np. niacyna i biotyna). Witaminy te pomagają zachować zdrową skórę1.

 • Chroń oczy

Oczy są szczególnie narażone na działanie promieniowania słonecznego, jeszcze bardziej niż skóra. Promienie ultrafioletowe mogą uszkodzić różne warstwy oka.

Niektóre karotenoidy występujące w warzywach, zwłaszcza pomarańczowych, mogą chronić oczy przed promieniowaniem słonecznym. Luteina i zeaksantyna to rozpuszczalne w tłuszczach karotenoidy o żółtym zabarwieniu, które występują w największym stężeniu w plamce żółtej oka. Znajdziesz je w suplementach diety, np. w 4Life Transfer Factor Vista™.

 1. JEDZ POKARMY DOSTARCZAJĄCE ORGANIZMOWI ENERGII

Aby w pełni korzystać z uroków lata i cieszyć się witalnością, musimy jeść to, co pomaga nam dłużej zachować wysoki poziom energii. Warto wybierać proste przepisy na lato, które dostarczą organizmowi odpowiedniej ilości płynów i energii. Na przykład:

 • Owoce: dostarczają organizmowi antyoksydantów oraz potrzebnej energii. Owoce takie jak jeżyny, borówki, kiwi, brzoskwinie i nektarynki to idealne składniki na letnie dania. W połączeniu z produktami mlecznymi o małej zawartości tłuszczu, takimi jak ser Burgos, twaróg lub jogurt naturalny, mogą stanowić idealną propozycję na śniadanie, przekąskę lub zdrowe letnie kolacje. Możesz je również wykorzystać do przygotowania skoncentrowanych soków owocowych, które można zabrać ze sobą na letnie wypady.

 • Warzywa: na ich bazie łatwo przygotujesz letnie sałatki, zdrowe przekąski, gazpacho czy salmorejo. Możesz ich również użyć w połączeniu z owocami do przyrządzenia koktajli bogatych w antyoksydanty, błonnik i wodę. Mogą także posłużyć jako składniki na pyszne, chłodne letnie zupy (chłodniki).

 • Oliwki: są źródłem zdrowych tłuszczów i dostarczają organizmowi soli. Spożywane w umiarkowanych ilościach stanowią smaczną przekąskę, a także pomagają w uregulowaniu zbyt niskiego ciśnienia.

 • Orzechy: dostarczają organizmowi energii na dłuższy czas i można je zabrać ze sobą na letnie wyjazdy, spacery oraz treningi. Stanowią wspaniały dodatek do sałatek, jogurtów lub koktajli.

 1. CHROŃ MIKROBIOTĘ

Jedzenie poza domem może poczynić prawdziwe spustoszenie w naszym układzie pokarmowym. Najczęstszymi objawami jedzenia niezdrowych posiłków są wzdęcia, zaparcia, a czasami również biegunka spowodowana nieprzestrzeganiem wymagań dotyczących higieny żywności i wody.

Powinniśmy zawsze wybierać posiłki, które są dobrze ugotowane lub prawidłowo chłodzone w sklepach i restauracjach, a także pić wodę butelkowaną – w zależności od tego, dokąd podróżujemy.

Alternatywnym sposobem na dbanie o florę bakteryjną jelit są suplementy probiotyczne.

 

 

 • Rozporządzenie Komisji (UE) nr 432/2012