We noticed that you may be viewing poland.4life.com from a different country. To get the best experience we suggest double checking that you're on the website closest to you.

Zadbaj o ciało latem: 4 porady, które dodadzą Ci blasku

Zadbaj o ciało latem: 4 porady, które dodadzą Ci blasku
Kopiuj adres URL

Autorka: Marian Alonso-Cortés (dietetyk - specjalista ds. żywienia)
Data publikacji: Czerwiec 2023 r.


Wraz z nadejściem lata i długich, upalnych dni chętnie zrzucamy z siebie kurtki i swetry, aby wygrzewać się w słońcu, cieszyć morską bryzą i spędzać miłe wieczory w kawiarnianych ogródkach, ale czy pamiętamy o zapewnieniu organizmowi odpowiedniego przejścia z okresu zimowego na letni? Nasze ciało ma różne potrzeby w zależności od pory roku i jej specyfiki – zrozumienie i zaspokojenie tych potrzeb jest bardzo ważne dla zdrowego, promiennego wyglądu przez cały rok.

 

Jak dbać o ciało latem? 4 najważniejsze porady na okres letni

Wypróbuj te proste porady, aby jak najlepiej wykorzystać letni czas, a szybko zauważysz efekty:

 

Dbaj o właściwe nawodnienie

Odpowiednie nawodnienie ma kluczowe znaczenie dla zdrowia i dobrego samopoczucia. Musimy pić mnóstwo wody i innych płynów, nawet jeśli nie odczuwamy pragnienia. Zwłaszcza jeśli w okresie letnim często ćwiczymy lub uprawiamy sport w plenerze.

Picie co najmniej dwóch litrów wody dziennie pomaga w utrzymaniu prawidłowych funkcji fizycznych i poznawczych1.

Nie powinniśmy też pić zbyt dużo alkoholu i słodkich napojów, ponieważ mogą one powodować większą utratę płynów.

 

Kontroluj poziom wolnych rodników

Czym są wolne rodniki? Wolne rodniki to cząsteczki, które powstają w ramach normalnych procesów zachodzących w organizmie, ale także pod wpływem ekspozycji na słońce, zanieczyszczenia, a nawet stresu. Mogą uszkadzać komórki, co skutkuje między innymi starzeniem się skóry, większą podatnością na choroby, a także uszkodzeniami różnych części ciała, na przykład skóry i oczu.

Aby minimalizować ich szkodliwy wpływ, wypróbuj te proste wskazówki:

  • Chroń skórę

Krem do opalania skutecznie chroni skórę przed promieniami słońca przez cały rok, ale najbardziej latem. Podczas stosowania kremu z filtrem słonecznym powinniśmy pamiętać o kilku ważnych kwestiach:

  • Wybierz krem najbardziej odpowiedni do Twojego typu skóry i wieku.
  • Nakładaj go ponownie w ciągu dnia.
  • Wmasuj go w skórę i stosuj na całym ciele. Nie zapominaj o najbardziej odsłoniętych miejscach, takich jak policzki, plecy, ramiona i grzbiety stóp.

Najskuteczniejszym sposobem na kontrolowanie poziomu wolnych rodników jest przestrzeganie odpowiedniej diety:

spożywaj pokarmy bogate w antyoksydanty takie jak witamina A, którą można znaleźć w owocach i warzywach, np. marchewce, mango itp.

Silne działanie antyoksydacyjne wykazują również witaminy z grupy B, np. niacyna lub biotyna, które występują na przykład w bananach, szpinaku i awokado.

Witaminy te pomagają w utrzymaniu zdrowej skóry1.

  • Chroń oczy

Oczy są szczególnie narażone na działanie promieniowania słonecznego, jeszcze bardziej niż skóra. Promienie ultrafioletowe mogą uszkodzić różne warstwy oka.

Niektóre karotenoidy występujące w warzywach, zwłaszcza pomarańczowych, mogą chronić oczy przed promieniowaniem słonecznym. Luteina i zeaksantyna to rozpuszczalne w tłuszczach karotenoidy o żółtym zabarwieniu, które występują w największym stężeniu w plamce żółtej oka. Znajdziesz je w suplementach diety, np. w 4Life Transfer Factor Vista™.

 

3. Jedz pokarmy dostarczające organizmowi energii

Aby w pełni korzystać z uroków lata i cieszyć się witalnością, musimy jeść to, co pomaga nam dłużej zachować wysoki poziom energii.

Warto wybierać proste przepisy na lato, które dostarczą organizmowi odpowiedniej ilości płynów i energii.

Na przykład:

  • Owoce: dostarczają organizmowi antyoksydantów oraz potrzebnej energii.

Owoce takie jak jeżyny, borówki, kiwi, brzoskwinie i nektarynki to idealne składniki na letnie dania.

W połączeniu z produktami mlecznymi o małej zawartości tłuszczu, takimi jak ser Burgos, twaróg lub jogurt naturalny, mogą stanowić idealną propozycję na śniadanie, przekąskę lub zdrowe letnie kolacje. Możesz je również wykorzystać do przygotowania skoncentrowanych soków owocowych, które można zabrać ze sobą na letnie wypady.

  • Warzywa: na ich bazie łatwo przygotujesz letnie sałatki, zdrowe przekąski, gazpacho czy salmorejo.

Możesz ich również użyć w połączeniu z owocami do przyrządzenia koktajli bogatych w antyoksydanty, błonnik i wodę. Mogą także posłużyć jako składniki na pyszne, chłodne letnie zupy (chłodniki).

  • Oliwki: są źródłem zdrowych tłuszczów i dostarczają organizmowi soli.

Spożywane w umiarkowanych ilościach stanowią smaczną przekąskę, a także pomagają w uregulowaniu zbyt niskiego ciśnienia.

  • Orzechy: dostarczają organizmowi energii na dłuższy czas i można je zabrać ze sobą na letnie wyjazdy, spacery oraz treningi.

Stanowią wspaniały dodatek do sałatek, jogurtów lub koktajli.

4. Chroń mikrobiotę

Jedzenie poza domem może poczynić prawdziwe spustoszenie w naszym układzie pokarmowym. Najczęstszymi objawami jedzenia niezdrowych posiłków są wzdęcia, zaparcia, a czasami również biegunka spowodowana nieprzestrzeganiem wymagań dotyczących higieny żywności i wody.

Powinniśmy zawsze wybierać posiłki, które są dobrze ugotowane lub prawidłowo chłodzone w sklepach i restauracjach, a także pić wodę butelkowaną – w zależności od tego, dokąd podróżujemy.

Alternatywnym sposobem na dbanie o florę bakteryjną jelit są suplementy probiotyczne.

*Rozporządzenie Komisji (UE) nr 432/2012